• Категорія запису:Новини

Перший струм дубівчанам на Тячівщині дала колгоспна міні-ГЕСНа цій історичній світлині зображено трубу, що була частиною малої гідроспоруди, яку збудували ще в середині 1950-х років на річках Вишній Звур та Тересва у Дубовому на Тячівщині працівники місцевого колгоспу «ДТСАРМ». Розміщувалася споруда у частині села Вишній Дубовець (Гамор), і це була перша станція, що давала світло, хоч і тимчасово, у оселі дубівчан.

Дещо про її функціонування розказали старожили. Так, колишній голова колгоспу «Радянські Карпати» Михайло Бігунець зазначає, що будувалася споруда працівниками колгоспу в середині 50-х років.

Зі слів Михайла Юрійовича, до 50-х років місцеві мешканці використовували для освітлення осель у темну пору доби свічки та парафінові лампи. Аби полегшити побут селянам та посприяти у роботі колгоспу, було вирішено спорудити міні-ГЕС. Таку споруду зголосились змайструвати місцеві майстри Фунер і Йосип Трайтлі (який мав кличку Колесар). Працювали над її запуском  також дубівчани Костянтин Чендей, Юрій Футько, Василь Цубера. Будівництво гідроелектростанції тривало більше року.

Як пригадує Михайло Бігунець, принцип роботи міні-ГЕС був такий: з гірського потічка Вишній Звур було прокладено трубохід, який проходив повз сільське кладовище, а далі через дорогу аж до берега вже річки Тересва, там,  поблизу транспортного мосту, знаходилася основна частина споруди. Тож річкові води з потічка рухаючись через цей трубохід,  впадали з висоти 20-30 метрів у річку Тересва, і приводили у рух турбіни.

Про функціонування малої електростанції на території Дубового пригадує й головний лікар КЗ «Дубівська РЛ №2» Микола Бігунець. Він зазначає, що станція подавала струм тільки за графіком, по кілька годин на день, і то не по всьому населеному пункті.

Потужність цієї міні-ГЕС була невеликою, однак для населення це була велика подія. Адже у селі нарешті загорілась «лампочка Ілліча», – пригадує Михайло Бігунець.

Згадки про міні-ГЕС зустрічаються й у тогочасній місцевій пресі. Так, у газеті «Червона трибуна» було надруковано статтю, де йдеться, що колгоспна міні-ГЕС у Дубовому була запущена у 1955 році. Вона давала струм для 650 будинків, установ та організацій села.

З періодики тих часів також дізнаємося, що на кінець 50-х і початок 60-х років на Тячівщині припадає «бум» будівництва міні-ГЕС при колгоспах. На сторінках часопису є замітки про функціонування Углянської, Усть-Чорнянської, Калинівської та Ганичівської ГЕС, які також за допомогою електромоторів рухали пилорами та давали струм у оселі селянам.

Однак в середині 60-х років минулого століття  у зв’язку з розвитком централізованого електропостачання будівництво міні-ГЕС було майже повністю призупинено. Більшість малих ГЕС були згодом демонтовані чи зруйновані.

Л. Білак для Tyachiv.com.ua